Abonelik Ekonomi Modeli İle Hayata Geçirebileceğiniz 4 Farklı İş Modeli

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, abonelik modelini aslında tüm alanlara uygulamak mümkün. Bu yazımızda 4 ana başlık altında uygulayabileceğiniz bu modelleri inceliyor olacağız.

1. Fiziksel Ürün Aboneliği

Müşterilerinize elle tutulur bir ürünü abonelik modeliyle sattığınız modeldir.

Kendi içinde birkaç farklı iş alanı mevcuttur. Bunlardan birincisi kutu aboneliğidir. Kutu aboneliği, birkaç ürünün birleşimiyle oluşturduğunuz kutunuzu müşterinize belirli periyotlarda (örneğin haftada bir, iki haftada bir veya ayda bir gibi) gönderdiğiniz modeldir. Bu tarz kutu aboneliklerinin bir teması olur ve kutunun içeriği o temaya uygun bir şekilde hazırlanır. Örnek vermek gerekirse, müşterilerimizden Pepbox, her ay kadınlar için sürpriz bir kutu hazırlamaktadır. Kutu içeriğinde genellikle kadınların özel günlerinde ihtiyaç duyabilecekleri ürünler ve sürpriz hediyeler bulunuyor.

Fiziksel ürün aboneliğinde sadece kutu aboneliği yapmak zorunda değilsiniz tabii ki. Örneğin siz bir bebek bezi satıcısıysanız, bebek bezini müşterilerinize abonelik modeliyle satabilirsiniz. Müşteriniz web sitenize giriş yapar, daha sonrasında abone olmak istediği ürünü ve abonelik sıklığını (haftada bir, iki haftada bir, ayda bir gibi) seçer, ilk ödemesini yaparak aboneliğini başlatır. Bir başka örnek olarak ise kahveden bahsedebiliriz. Kahve, McKinsey tarafından abonelik modeline en uygun ürünler arasında gösterilmektedir. Eğer siz bir kahve üreticiyseniz, tıpkı bebek bezinde olduğu gibi, üretmiş olduğunuz kahveyi abonelik modeliyle satabilirsiniz.

2. Dijital Ürün Aboneliği

Dijital ürün aboneliğini de kendi içerisinde SaaS ürün aboneliği ve dijital medya aboneliği olarak ayırabiliriz.

Dijital medya aboneliğine örnek olarak Netflix ve Spotify aboneliklerini örnek verebiliriz. Eğer siz de ürettiğiniz medya içeriğini abonelik modeliyle takipçilerinize, izleyicilerinize sunmak isterseniz Zebrapos altyapısı ile bunu kolayca yapabilirsiniz.

SaaS ürün aboneliği son dönemde en yaygın abonelik modellerinden bir tanesi. Sadece SaaS ürün aboneliği pazarı günümüzde 100 milyar dolara yaklaşmış bulunmaktadır. Peki nedir bu SaaS? SaaS, üretmiş olduğunuz yazılımı bir müşteriye doğrudan satmak yerine, müşterinizden o yazılımı kullandığı süre boyunca bir ücret aldığınız modeldir.

SaaS modelin getirdiği avantajı bir örnek ile açıklamak isterim. Adobe firması, birkaç yıl önce ürünlerini tek tek satarak gelir sağlıyordu. Daha sonrasında Adobe gelir modelini değiştirdi ve ürünlerini satmayı bırakarak tek bir abonelik planı çıkardı ve abone olan herkesin tüm ürünlere erişim sağlayabileceğini belirtti. Bu sayede aboneliğe geçmeden önce 200 milyon dolar tekrar eden geliri, aboneliğe geçtikten sonra 5 milyar dolara yükseldi.

3. Servis Aboneliği / Kiralama Modeli

Abonelik modelinin bir diğer iş alanı da servis aboneliği / kiralama modeli.

Servis aboneliğine örnek olarak ev temizliği hizmetinden bahsedebiliriz. Eğer siz bir temizlik firmasıysanız ve firmalara/evlere temizlik hizmeti sağlıyorsanız bunu abonelik modeliyle sunabilirsiniz. Örneğin müşteriniz sitenize girip, evinin temizlenmesini talep edebilir ve bunun her 2 haftada bir yenilenmesi şeklinde aboneliğini gerçekleştirebilir.

Bir diğer modelde de ürünlerinizi servis şeklinde kiralama yaparak abonelik modeliyle sunabilirsiniz. Burada da örnek olarak su artıma markası olan Waternet örneğini verebilirim. Eğer siz arıtma özelliğine sahip bir su sebiline almak istiyorsanız, bunu tamamen üzerinize almak yerine abonelik modeliyle kiralayabilirsiniz. Böylece hem cebinizden yüksek bir meblağ bir anda çıkmaz, hem de dilediğiniz zaman aboneliğinizi iptal ederek ürünü geri verebilirsiniz.

4. Üyelik Modeli

Eğer bir fitnes salonu işletiyorsanız, üyelerinizden ücretlerini abonelik modeliyle toplayabilirsiniz.

Farklı abonelik planları (aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık gibi) oluşturabilir, üyelerinizden tahsilatlarınızı her ay otomatik bir şekilde yapabilirsiniz. Hatta farklı kurgularda cayma bedeli özelliğimizi kullanabilirsiniz. Örneğin siz yıllık aboneliği de her ay ödeme alınacak şekilde ayarlayabilir, fakat müşterinizin aboneliğini iptal etmek istemesi durumunda cayma bedeli opsiyonu çıkarabilirsiniz.

Eğer siz de yukarıda saydığım modellerden herhangi birine sahip olarak bir abonelik işi hayata geçirmek istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin!

Zebrapos ile başlangıç yatırım maliyetine ve yazılım ekibine ihtiyaç duymadan, hızlı ve kolayca abonelik işinizi başlatın.

Siz işinize odaklanın, teknoloji ve abonelik bizde!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.