Abonelik Ekonomisi : Markalar ve İştirakler İçin Kazan-Kazan

ABONELİK EKONOMİSİ: MARKALAR VE İŞTİRAKLER İÇİN KAZAN-KAZAN

Eğer hiç Netflix, Spotify, Blue Apron hatta LimeBike kulandıysanız siz de abonelik ekonomisinin bir parçasısınız demektir. Öyle görünüyor ki, bu ekonominin daha da fazlasını göreceksiniz.

Startuplar ve milyon dolarlık endüstriler, ürün ve hizmetleri için sürekli ücret alan abonelik iş modeline başlamış durumdalar. Makyaj numuneleri, kişisel stilist seçimleri ve hazır yiyecekler en çok rağbet gören abonelik kutularından bazılarıdır. Ancak bu model aynı zamanda hizmet olarak yazılım, filmler ve müzik akışı ile çevrimiçi kitap ve dergi erişimi de içerir. Bu blog yazısında abonelik ekonomisinin durumunu daha yakından ele alacağız, neden dünya çapındaki ortaklıklar için iki tarafın da kazanacağını ve neden iştirakler ve markalar endüstride başarılı olacak gibi gözüküyorlar bunu açıklayacağız.

ABONELİKLER DEVLETİ


Abonelik e-ticaret pazarı, son beş yılda  % 100’den fazla büyüdü. Kategorideki en büyük perakendeci, 2011 yılında 57 milyon dolar satış yaparken 2016 yılında 2,6 milyar doların üzerinde satış yaptı.

2018’de en popüler 5 abonelik sitesi, Amazon Subscribe & Save, Dollar Shave Club, Ipsy, Blue Apron ve Birchbox’tı. Bu örneklerin içlerinde bile, çok sayıda iş modeli var. Bunların bazıları olan Birchbox, Dollar Shave Club ve Ipsy, daha büyük bir kitle tarafından kullanılmak için nispeten diğerlerinden daha düşük aylık ücret alıyorlar (bazen 10 dolardan bile az). Blue Apron ve Stitch Fix daha küçük müşteri tabanlarında bile daha fazla gelir elde etmelerini sağlayan daha yüksek ücretli yapılar üzerinde çalışıyorlar. Aboneler genellikle daha yüksek gelir ile daha az boş zamanın tadını çıkarır. Fiyat indirimi dahil olmasa bile bu mağaza gezilerini çekici kılan ürün ve hizmetleri kolaylaştırır.

Model o kadar çekici ki, geleneksel olarak abonelik dışı endüstrilere bile sıçradı. Bunlar Adobe, Audible, Apple iTunes, Kindle Unlimited, Xbox Games Pass ve Netflix’i içerir. Aslında, ankete katılan tüketicilerin % 46’sı Netflix’i içeren bir çevrimiçi akışlı medya servisine abone olduklarını söyledi.

Ancak çevrimiçi müşterilerin sadece % 15’i sürekli olarak ürün almak için bir veya daha fazla e-ticaret aboneliğine kaydoldu.Yeterince akıllı markalar ve iştirakler için büyük bir keşfedilmemiş pazar var ama bunu yapmak için müşteri birinci planda olmalı.

Abonelik yazılımı şirketi Zuora’nın kurucusu ve adı endüstri ile eşanlamlı olan Tien Tzuo şöyle açıkladı:

‘’ Abonelik ekonomisi, SaaS şirketleri (veya yazılım satıcıları) ve müşterileri arasındaki yakınlığı artırmıştır. Abonelik ekonomisinde, her şirket müşterileri ile doğrudan, karmaşık, duyarlı, çok kanallı bir ilişkiyi daha iyi yönetmelidir. Müşteriler bu ilişkide kesinlikle anahtar görevi görür ve iş odağını “ürün” ya da “işlem” üzerine koymak yerine, abonelik ekonomisi şirketleri müşteriye odaklanma yetenekleri ile yaşar ve ölür. Şimdi büyüme formülü sipariş alıp teslim etmekten ziyade uzun vadeli ilişkilerden para kazanmaya odaklanmaktır’.’

ORTALIKLAR ANAHTARDIR


Abonelik ekonomisinin ilginç bir özelliği, markaların, tüketicilerin ve iştiraklerin yani hemen hemen herkesin kazanabileceği az sayıdaki alandan biri olmasıdır. Peki neden? Model, çalışmak için güvenilir, karşılıklı yarar sağlayan ortaklıklara dayanır. Aslında ortalıklar ne kadar iyiyse başarılı olmak da o kadar kolay olmalıdır.

Örnek olarak  Imperfect Produce’ı ele alalım; para kazanmak için iş yapıyorlar ama bakkalların satmak istemediği ya da satamadığı mükemmel gıdaları satıyorlar. Sonuç olarak, şirket Amerika’da boşa harcanan yiyecek miktarını azaltmaya yardımcı oldu.

Veya, düzgün yetiştirilen, otlarla beslenen, çeşitli kasaplardan elde edilen serbest sığır eti, domuz eti ve piliç kesiminde uzmanlaşmış olan ButcherBox. ButcherBox, hayvan ürünlerini daha çevreci hale getirir. Ve elbette, hem tüketiciler hem de şirket fayda sağlar, aboneler istedikleri ürünleri indirimli fiyattan seçerler ve yinelenen gelir sayesinde ButcherBox kâr eder.

Diğer bir göze çarpan, birinci sınıf güzellik, moda, fitnes ve sağlık ürünlerini aboneler için üç aylık kutulara ayıran FabFitFun. FabFitFun’da etkileyici ve ortaklar pazarlama müdürü Blake Avila’ya, modelin neden tüketicileri ve iştirakleri için çalıştığını sorduk.

Avila, “Her sezon yeni bir kutuya sahip abonelik tabanlı bir modele sahip olmak, FabFitFun ve iştiraklerimizin yıl boyunca taze, yeni bir ürün kutusu pazarlamasını sağlıyor” dedi. Yeni ürünler, abonelerin bir markaya ilgi duymasını ve para ödemeye devam etmesini sağlarken, yeni içerik, bağlı kuruluşların kitlelerinin reklamını yapmakta oldukları şeyle ilgilenmelerini sağlıyor. Sonunda, buna katılan tüm taraflar için bir kaza-kazan durumu oluyor.

Başarı Bulma: Kutunun İçinde Düşün

Peki başarılı bir abonelik işi başlatmak ya da pazarlamak için ne gerekiyor? Her büyük ortaklık gibi; güven, iletişim ve sabır. Avila, “FabFitFun ve bağlı kuruluşları arasındaki başarılı bir ortaklık, potansiyel müşterilere nasıl ulaşılacağını bilen bağlı kuruluşun bir karışımıdır ve FabFitFun’un kullanması için büyük değerler sağlar” dedi. “Her sezon, kutumuzun değerini vurgulamaya yardımcı olmak için kutumuz hakkında ayrıntılı bilgi veriyoruz. Ürünümüz hakkında tutkulu olan herkesle çalışmaktan gurur duyuyoruz, bu nedenle herkesi başvurmaya teşvik ediyoruz.”

Unutmayın, her ortak kendi yeteneğini, kaynaklarını, markasını ve kişiliğini beraberinde getirir. Bağlı kuruluşlar, marka ortaklıkları için doğru izleyiciye (ve boyuta) ihtiyaç duyar. Ve bağlı kuruluşların ürünleri tanıtmakta yaratıcı, dayanıklı ve ısrarcı olmaları gerekir; FabFitFun’un birçok bağlı kuruluşunun yeni kutularını YouTube, Facebook ve Instagram’daki videolarda paylaştığını ve daha fazla dikkat çekmek için yayınları desteklediğini veya övdüğünü göreceksiniz.

Markaların, iş ortaklarını ve işlerini yapmalarını, gösterişli reklamlar gibi güçlü varlıklar ve paylaşmayı kolaylaştırmak için ayrıntılı bilgiler sağlayarak güçlendirmeleri gerekir. Ancak bu, ürününüzün bir gecede sansasyon olacağını garanti etmez ve muhtemelen bazı sıkıntılarla veya aksiliklerle karşı karşıya kalacaksınız.

Avila, “Aşmak zorunda olduğumuz en büyük zorluk, bağlı kuruluşlarımızı büyüyen ve sürekli değişen işimiz hakkında bilgili tutmak” dedi. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, FabFitFun ortakları ile nasıl bilgi paylaştığını ve en sonunda içerik güncellemeleri ve iletişimin doğru dengesini buldu.

Avila, “En iyi ipucu, cesaretin kırılmaması” dedi. “Aradığınız başarıyı görmeye başlamadan önce biraz deneme yanılmanız gerekiyor. Geniş bir ağ oluşturun ve neyin işe yaradığını öğrenin. ”

Siz de bir abonelik işi başlatmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin! Zebrapos olarak, başlangıç yatırım maliyetine ve yazılım ekibine ihtiyaç duymadan, hızlı ve kolayca abonelik işinizi hayata geçirebilirsiniz.

Siz işinize odaklanın, teknoloji ve abonelik bizde!

Kaynak : https://www.tune.com/blog/subscription-economy-win-brands-affiliates/
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.