Abonelik Model İle Hayata Geçirebileceğiniz 6 İş Modeli

Hangi abonelik modelli iş fikrini hayata geçirmek konusunda kafanız mı karışık?

Kaygılanmayın! Sizin için birkaç modeli aşağıda açıklıyorum.

Arasından seçim yapabileceğiniz bir çok model mevcut; hangi modelin sizin için uygun olduğunu seçmek zor, fakat öncelikle satmak istediğiniz ve müşterilerinizin alacağından emin olduğunuz bir ürününüz olması gerekiyor.

Bu yazımda, hangi abonelik modelinin işletmeniz için daha uygun olabileceği konusunda karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağım.

İlk olarak bir soru: Abonelik modeli işletmeniz için uygun mu?

Abonelik modelinin mükemmel bir şekilde uygun olduğu iki iş modelini belirtmek gerekirse:

 1. Üretilen ya da sahip olunan içeriğe erişim sağlamak,
 2. Müşteriler tarafından sürekli ve tekrarlı olarak alınan bir ürüne sahip olmak.

Bu iş modellerinin üzerinden kısaca geçelim.

Erişim: Özel Aboneler İçin Premium Abonelik

Kitlenizi eğiten, bilgilendiren veya eğlendiren içerik oluşturuyorsanız, erişim sağlama modelli bir abonelik işi yapabilirsiniz.

Platformunuzda herkesin erişim sağlayabileceği bir alan ve sadece ödeme yapan premium üyelerinizin yani abonelerinizin erişebileceği bir alan olabilir. Yazımın ilerleyen kısımlarında göreceğiniz üzere, bu kurslar, makaleler, bölümler veya atölye çalışmaları şeklinde olabilir.

Naturally Sassy örneği üzerinden gidelim.

Sassy bir dansçı ve misyonu insanları bale ile rüyalarındaki vücut tipine sahip olabilmelerini sağlamak.

Kendisi Instagram, Youtube ve blog sayfasında, sahip olduğu geniş kitlesinin erişebileceği birçok ücretsiz fitness tavsiyesi sunmakta.

Sassy, en sıkı takipçileri için -ki bunlar fitness yeteneklerini daha da arttırmak isteyenler- video dersi şeklinde içeriklerin olduğu bir online stüdyo yarattı.

Sassy’nin aboneleri, aylık $10 karşılığında, ücretsiz kanallarda bulamayacakları içerik ve tavsiyelere kolayca ulaşma imkanına sahip oldular.

Dersler sürekli olarak güncellenmekte ve her ders kütüphanesi daha da genişlemekte, bu durum da abonelerin verdikleri paranın hakkını aldıklarını göstermekte. Bu durum, Sassy’nin çalışmalarını desteklemek isteyen izleyici abonelerinden tutarlı, güvenilir ve ölçeklenebilir bir gelire sahip olmasını sağlamaktadır.

Bu gelir, Sassy’nin daha fazla serbest içerik oluşturmasını ve genel izleyici kitlesine tutarlı bir değer sağlamasını sağlıyor. Yani bu sistem hem kendisini hem de abonelerini mutlu ediyor.

Eğer içerik ürettiğiniz bir platforma sahipseniz ve takipçilerinizin onlar için özel bir içerik ürettiğinizde size ödeme yapabileceğini düşünüyorsanız, siz de Sassy’nin yaptığı gibi yolunuza devam edebilirsiniz. Abonelik modeli sahip olduğunuz kitlenizden para kazanmanızı sağlayacak en iyi iş modellerinden birisidir. Tabii başlarken şunu da unutmamak gerekir, bütün takipçileriniz sizin aboneniz olmayacak, sadece sizi sürekli ve tutkuyla takip eden kişiler abonenize dönüşecek.

Ürün: Her Ay Yeni Bir Ürün Sunmak

Eğer bir ürün yaratıcısıysanız, abonelik modeli satmış olduğunuz ürünü bir servise dönüştürmenize yardım eder.

En güzel örneklerden biri olan Cornerstone‘u inceleyebiliriz.

Erkek tıraş ve bakım ürünleri üreten Cornerstone, ürünlerini müşterilerine abonelik modeli ile aylık olarak ulaştırmakta.

Hey kapınıza gelen bu kutu sayesinde, sürekli tıraş olan müşterilerine ‘abone ol, kafan rahat olsun’ mottosuna sahip bir mesaj veriyor.

Bu iş modeli sadece bu tarz ürünler için geçerli değil tabii ki, biraz araştırma yaparsanız çorap, kitap, zayıflatıcı ürünler gibi birçok farklı örneği görebilirsiniz.

Eğer bir problemi çözüyorsanız ya da ürününüz tekrarlanan her dönemde yeni bir değer yaratıyorsa, abonelik modeli sizin için kesinlikle uygun olacaktır.

Evet bu iki abonelik modelini örnekleriyle öğrendikten sonra artık uygulamaya başlayabileceğiniz 6 abonelik iş modelini paylaşabiliriz.

1. Üyelik Tabanlı Web Sitesi

Bir dersi öğretebilecek kadar ya da bir bilgiyi doğru düzgün paylaşacak kadar alanında uzman mısın? Eğer öyle isen üyelik tabanlı web sitesine sahip olmak tam senlik.

Üyelik tabanlı web sitesi size şu konularda yardımcı olur:

 • Topluluk oluşturmak: uzman olduğunuz niş alandan en çok etkilenen ve sizi takip eden kişileri tek bir platformda toplamak.
 • İçerikten para kazanmak: Youtube ve kullandığınız diğer sosyal medya platformlarında paylaşmadığınız en iyi ya da özel içeriklerinizi paylaşın.

Magic Stream bunun için harika bir örnektir. Sihirbazlık ile ilgili içeriklere ve eğitici videolara ulaşabildiğiniz bu siteye abone olan kişiler sihirbazlık numaraları öğrenme yolunda büyük bir adım atıyorlar.

Ayda $12.99 ödeyerek abone olabileceğiniz bu platformda, deneyimli sihirbazlar ile aynı topluluk içinde bulunabilir ve içeriklere ulaşabilirsiniz.

Abone olduktan sonra en yeni numaralardan klişe numaralara kadar binlerce sihirbazlık eğitim videosuna erişim sağlayabilirsiniz.

Üyelik tabanlı web sitesi işletme modelinin güzelliği, kullanıcıların istedikleri kadar çok veya az etkileşimde bulunabilmeleridir.

Benzer örnekleri incelediğimizde, başarılı bir üyelik tabanlı web sitesine sahip olmak istiyorsanız, tek bir alanı seçmeniz gerektiğinizi anlıyoruz. Yani sihirbazlık, yoga, kilo verme, kodlama gibi örneklerle ilerleyecekseniz de mutlaka sadece tek bir alanda ilerleyin.

Ayrıca şunları da ekleyebilirsiniz:

 • Sadece abonelere özel avantajlar (canlı soru&cevap seansları gibi),
 • Sadece abonelere özel kapalı gruplar (Facebook grup gibi).

2. Abonelik Kutu Modeli

Abonelik kutusu, bir ürün ya da ürün grubunu müşterinizin kapısına kadar gönderdiğiniz belirli periyotlarda tekrarlayarak gönderdiğiniz modeldir.

Kutular genellikle müşterilerinizin seçimlerine göre yaratıcılık ve kişiselleştirme içeren ürünlerden oluşmaktadır.

Abonelik kutu projelerinin ışığı başlangıçtaki kadar çok parlamasa da, hala niş bir kitleyi hedefleyen kutu abonelikleri değerlerini korumaya devam ediyor.

Eğer ‘Abonelik kutusu nedir?’ diye hala aklınızda soru işareti varsa hızlıca açıklayayım.

Müşterileri belli bir temaya ya da başlığa sahip bir ürüne düzenli periyotlarda otomatik olarak para ödüyor ve o düzenli periyotlarda o ürün kapılarına geliyor.

Abonelik kutularını 3 kategoriye ayırabiliriz:

 • Perakende kutular: Müşterinin sürekli olarak içinde ne geleceğini bildiği ürünlerden oluşan kutulardır. Örnek olarak yukarıda belirttiğimiz Cornerstone gibi.
 • Karışık kutular: Müşteri kendisine gelecek kutunun içindeki ürünlerin 1 veya 2 tanesinin sürekli olarak geleceğini bilir, bu ürünlerin yanında sürpriz ürünler de müşteriye gönderilir.
 • Gizemli kutular: Müşteri kutunun temasını bilir, fakat içinde hangi ürünlerin geleceğine dair hiçbir bilgisi olmaz.

Karışık kutu modeli, abonelik işinizi başlatmanız için en uygun seçenek olabilir. Aklınızda her ay göndermeyi planladığınız 1 veya 2 ürününüz olur, bu kesin ürünlerin yanında müşterinizi her dönem şaşırtıp mutlu edebileceğiniz, bir sonraki kutunun içeriğine merak duymasını sağlayacağınız küçük ürünler ekleyebilirsiniz.

Bad Box Book Club, sadece iki kişi tarafından kurulan ve yönetilen, yılda $100.000’dan fazla gelir elde eden bir karışık kutu modelidir.

Bad Box Book Club müşterilerine, her ay 1 kitap, 1 koktail tarifi, 1 eşsiz podcast yayını ve 1 set soru gönderilir. Burada kutuyu yaratan kişilerin seçtikleri şeyler sadece kitap ve koktail tarifidir.

Öte yandan bu abonelik modeli, bilgiye dayalı işlerde de kullanabilir. Nasıl uygulanır konusuna gelecek olursak:

 • Kilo verdirme bloggerı: kilo vermeyle ilgili içeriklerin yanında, küçük protein tozları, destekleyici ürünler ve yemek tarifleri gibi ürünleri de abonelerinize gönderebilirsiniz.
 • Moda Instagram Fenomeni: eğer bir moda influencerıysanız, her ay en sevdiğiniz birkaç takıdan abonelerinize gönderebilirsiniz.
 • İş koçu: eğer iş koçu iseniz, abonelerinize yardımcı olabilecekler planlamalar, kitaplar veya üretkenliği arttırıcı araçlar sunabilirsiniz.

3. Netflix Modeli

Netflix modeli, video içerik üreticileri için mükemmel bir modeldir. Abone olmanızla birlikte, sunulan içeriğe istediğiniz yerden, istediğiniz platform ile bağlanarak videoları izleyebilirsiniz.

Yani ürettiğiniz içeriğin türüne göre, o alanın Netflix’i de siz olabilirsiniz.

1.1 milyon abonenin analizinden sonra bu modelin en çok kullanılabileceği alanların aşağıdakiler olduğunu gördük:

 • e-Öğrenme,
 • Fitness,
 • Eğlenceli içerik,
 • Yoga.

Tabii ki sadece yukarıda saydığımız alanlar ile sınırlı değilsiniz. Eğer bir kameranız varsa, ürettiğiniz içerikler yeterince kaliteliyse bu modeli hayata geçirip para kazanmamanız için hiçbir neden yoktur.

3. Mastermind Model

Mastermind modeli aslında koçluk, insanları değişmek istedikleri yönde değiştirmeleri için onları motive eden ve yol gösteren kişilerin uygulayabileceği bir modeldir.

Biraz daha detaylı anlatmak gerekirsek, mastermindlar size:

 • Kendisine bireysel olarak erişebilmenizi,
 • Düzenli toplantılar ile buluşmanızı,
 • Belirlenen periyotlarda birlikte çalışmanızı,
 • Net bir hedef ve yön doğrultusunda ilerlemenizi,
 • Yüksek seviyede hesap verilebilirlik,
 • Grup veya bireysel olarak faydalar sağlamak,

gibi çalışmalar sunar.

Aldığınız bu hizmetler karşılığında, $10’dan $10.000’a kadar bir aralıkta aylık bir ödeme yaparsınız. (Örnek vermek gerekirse Anthony Robbins‘ın mastermindınız olmasını istiyorsanız yıllık $65.000 ödemelisiniz.)

Güçlü bir örnek vermek gerekirse, One Year No Beer, alkol problemi olan insanlara yardımcı olan bir oluşum.

Firma, aboneleri için belli meydan okumalar ile onları kendi içinde alkolle olan bağımlılıklarını azaltmayı hedefliyor. 28, 90 ve 365 günlük farklı abonelik planlarına sahip olan şirketin fiyatları aylık $30’dan başlıyor.

Bir kişi abone olduğunda:

 • Eğitimli koçlardan düzenli olarak mailler alıyorlar,
 • Diğer katılımcılar ile online bir grupta birleştiriliyorlar,
 • Günlük videolara erişebiliyorlar,
 • Ücretsiz e-kitaplara sahip olabiliyorlar,
 • Radyo programlarına katılabiliyorlar.

5. ‘İnsanları Birleştir’ Modeli

İşletmeniz limitli ve sezonsal olarak müşterileriyle ilişkiye girilen bir iş mi? Eğer öyleyse, bu model tüm yıl boyunca onları meşgul (ve abone olmalarını) sağlayabilir.

Örnek olarak Wanderlust‘u ele alalım. Kendileri yoga alanında, 20 ülkede her sene 50’nin üzerinde etkinlik düzenleyen bir firmaydı:

Wanderlust’un gördüğünüz gibi her gün satabilecekleri bir ürün ya da servisi mevcut değil. Fakat festivallerine katılan insanları bir şekilde bağlamak, onlara sürekli bir şey sunabilmek adına çalışma başlatan firma, abonelik modeliyle erişim sağlanabilecek bir video içerik platformunu başlattı: Wanderlust TV.

6. ‘Yalnızca Abonelere Özel’ Model

İşletmenizi ücretsiz olarak işletmek için söylenecek çok şey var.

Eğer bir içerik üreticisi ya da bir yazılım sağlayıcısı iseniz sunmuş olduğunuz değeri ücretsiz vermek kullanıcıları etkileyen ve daha çok sayıya ulaşmanızı sağlayan bir yöntem olacaktır.

Bununla birlikte, dünyanın önde gelen gazetelerinin birçoğunun yakın zamanda farkına vardığı gibi, sonunda gelir elde etmenin bir yolunu bulmanız gerekir. Özellikle de reklam ve affiliate çalışmaları yetersizse.

Bu, “yalnızca aboneler” modeli olarak adlandırmayı sevdiğim şeyi sunan insanlarda bir artışa neden oldu.

Basitçe, yarattığınız değerin bir kısmını ücretsiz sağladığınız fakat daha önemli ve değerli olan kısımlarını sadece abonelerinize yani ödeme yapan kullanıcılarınıza sunduğunuz bir modeldir bu.

Mark Manson, bu modelden etkilenen ve hayata geçiren içerik üreticilerinden birisi.

Her ay izleyicisine mükemmel bir şekilde uyması için her biri araştırılarak hazırlanmış ve düzenlenmiş çok sayıda uzun ve kendisi tarafından hazırlanan içerikler sunuyor.

Ürettiği çoğu içerik ücretsiz olmasının yanında, en önemli içeriklerini sadece abonelerine yani ödeme yapan takipçilerine sunuyor:

Aboneler içeriğe erişimin yanında, indirilebilir seslendirilmiş içeriklere, oluşturduğu kurslara ve ‘bana sor’ videolarına erişim sağlayabiliyorlar.

Eğer siz de bir içerik üreticisiyseniz, artık büyük bir kitleye sahipseniz ve bu kitlenin bir kısmının size içeriğiniz için ödeme yapacağını düşünüyorsanız abonelik modeline geçmeniz için her şey hazır demektir.

Abonelik modelini hızlıca nasıl başlatırsınız?

Zebrapos yukarıda bahsettiğimiz tüm abonelik iş modellerini hayata geçirebileceğiniz SaaS bir altyapı sunmaktayız. Tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek. Zebrapos olarak, başlangıç yatırım maliyetine ve yazılım ekibine ihtiyaç duymadan, hızlı ve kolayca abonelik modelli işinizi hayata geçirebilirsiniz.

Siz işinize odaklanın, teknoloji ve abonelik bizde!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.