Abonelik Modeli ile Sınırsız Kahve İçmeye Ne Dersiniz?

Abonelik e-ticaret modeli her geçen gün farklı örneklerle karşımıza çıkıyor. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi abonelik modelinin uygulanabileceği sektör sayısı neredeyse sınırsız. Aklınıza gelebilecek tüm endüstrilerde abonelik modelini kullanabilirsiniz diyebilirim.

Örnek vermek gerekirse Uber, Amerika’da abonelik modeli çalışmalarını test etmeye başladı. Ride Pass isimli yeni çalışmasıyla Uber, abonelerinden Austin, Orlando, Denver ve Miami’de 15$/ay, Los Angeles’de ise 25$/ay abonelik ücreti alarak, hem seyahat edenlerin bütün koşullarda sabit fiyat üzerinden fiyatlandırılacağını hem de her yolculuğunda %15 indirim uygulayacağını söylüyor. Yani Uber’e abone olup Ride Pass alırsanız, yağmurlu veya trafiğin yoğun olduğu günlerde dahi normal fiyat üzerinden tarifelendirilirken, her yolculuğunuzdan da %15’lik bir indirim alacaksınız.

Abonelik modelinin her modele uygulanabileceğini gören girişimciler şu sıralarda Uber’in modelini başka hangi alanlarda uygulayabileceklerini araştırıyorlar. Durun size bir örnek daha verelim ve ufkunuzu biraz daha açalım. Abonelik modeliyle sınırsız kahve satmaya ne dersiniz?

Eğer bir kahve dükkanınız varsa abonelik modeli tam size göre. Siz de kendi abonelik modelinizi aylık sabit bir ücret alarak müşterilerinize sunabilirsiniz. Örneğin bir filtre kahve aboneliği başlatabilirsiniz. Abone olan müşterilerinizden aylık sabit bir ücret alabilir ve sınırsız filtre kahve seçeneği sunabilirsiniz. Tabii burda bazı durumları düşünerek çeşitli koşullarda bunu sunabilirsiniz, örneğin yarım saatte bir filtre kahve gibi. Hali hazırda sürekli filtre kahve demlediğiniz ve içilmeyen kahvenizin maalesef çöpe gittiğini düşünürsek, abonelik modelinin sizin için ne kadar faydalı olabileceğini göreceksiniz.

Kahve aboneliğine verdiğim örneği daha önce New York’da bir girişim uyguladı. İncelemek için tıklayın.

Siz de iş modelinize abonelik ekonomisini dahil etmek istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin! Zebrapos ile yazılım ekibine ve başlangıç yatırım maliyetine ihtiyaç duymadan, hızlı ve kolayca abonelik iş modelinizi hayata geçirin.

Siz işinize odaklanın, teknoloji ve abonelik bizde!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.