Abonelik Pazaryeri

Abonelik e-ticaret modeli her sene katlanarak büyümeye devam ediyor. Rakamlarla değerlendirmek gerekirse, Amerika’da 2011 yılında 57 milyon dolar olan pazar büyüklüğü, 2016 yılında 2.6 milyar doları geçti. E-ticaretin en yeni modeli olan abonelik, özellikle girişimciler tarafında çok büyük bir karşılık buldu ve girişimciler kendi kutularını hazırlayarak, bu kutuları abonelik modeliyle müşterilerine düzenli ve tekrarlı olarak satmaya başladılar.

Pazarın büyümesi ve girişimcilerin bu yönde çalışmalarını arttırmasıyla birlikte ‘abonelik pazaryeri’ modeli karşımıza çıktı. Hali hazırda tek seferlik satışların yapılabildiği pazaryerlerinin büyümesi ve tacirler tarafından tercih edilmesiyle birlikte abonelik pazaryeri de artık bir ihtiyaç haline geldi.

Abonelik pazaryerinde 3 kullanıcı rolü vardır. Bunlar; pazaryeri, tacir ve müşteri. Pazaryeri, tacir ile müşteriyi buluşturan web sitesini ve bu sitenin düzenli olarak çalışmasını sağlayandır. Tacir, pazaryerinde ürün satışı yapmak isteyen kişi ya da kurumdur. Müşteri ise pazaryerinden alışveriş yapan son kullanıcıdır.

Abonelik pazaryerinde satış yapmak istiyen bir tacir öncelikle pazaryerine kayıt olur ve gerekli bilgilerini doldurur. Sonrasında abonelik modeline karar vererek ürünlerini pazaryerine ekleyebilir. Abonelik modeli olarak teslimat aralıkları eşit model ya da belirli günlerde teslimat modellerinden birini seçebilir.

Örnek vermek gerekirse, eğer kahve satan bir kurumsanız, kahvelerinizi abonelik pazaryerine ekleyebilir ve ürünlerinizi abonelik modeliyle tekrarlı olarak satabilirsiniz. Burada periyot seçeneklerini tacir sunmaktadır. Filtre kahve için ‘hafta bir’ şeklinde abonelik peridou oluştururken, Türk Kahvesi için ‘ayda bir’ şeklinde abonelik periyodu oluşturabilirsiniz.

Tacir, abonelik pazaryeri için aylık ya da yıllık sabit bir üyelik bedeli veya sattığı ürün üzerinden pazaryerinin belirlediği bir komisyon oranı kadar ödeme yapar. Pazaryeri sahibinin bu hizmet için ödeme almasının sebebi ise yapmış olduğu pazarlama çalışmaları ve sunmuş olduğu altyapıdır. Tacir sadece ürününü ekleyip satış yaparken, pazaryeri sahibi pazaryerine daha fazla ziyaretçi ve müşteri çekebilmek adına pazarlama çalışmaları yapmaktadır.

Siz de bir abonelik pazaryeri projesi yapmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin! Zebrapos ile başlangıç yatırım maliyetine ve yazılım ekibine ihtiyaç duymadan hızlı ve kolayca abonelik pazaryerinizi hayata geçirebilirsiniz.

Siz işinize odaklanın, teknoloji ve abonelik bizde!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.