Başarılı Abonelik Kutuları: Birchbox

İnsanlar, özellikle kadınlar, alışverişlerini genel olarak bakım, kozmetik, parfüm gibi kişisel bakım ürünlerine yönelik gerçekleştiriyor. Sürekli yeni ürünler denemek, ürünlerini yenilemek veya fırsatlardan yararlanmak isteyen insanları dikkate alarak oluşturulan birçok kutu modeli son zamanlarda e-ticarette atağa geçti. Kadın bakım ürünleri ve kozmetiğe yönelik ürünlerin en başarılı kutu abonelik modellerinden birisi de Birchbox.

Birchbox kadınlar için makyaj malzemeleri, kremler, parfümler gibi birçok ürünü sunan, tanıtan bir kutu aboneliği. Birchbox kadınlar tarafından tercih edilen markaların ürünlerini abonelerine ulaştırıyor. Yeni ürünleri deneme fırsatı, ihtiyaçları ele alarak kutuda yer alan diğer ürünler ve ürünlerin müşterinin aboneliğini belirlediği tarihlerle sürekli olarak evlere göndermesiyle e-ticaret abonelik modeline büyük bir adım attı. Alışverişin genel olarak temellerini oluşturan ürünleri teknolojinin kolaylığıyla abonelerine ulaştırma fikri markanın hızla başarıya ulaşmasını sağladı.

Birçok marka sattığı veya piyasaya yeni çıkaracağı ürünleri müşteri ve hedef kitlesine tanıtmak amaçlı testerlar oluşturuyor. İnsanlar markaların ürünlerini deneyimledikten sonra ürünleri satın alıyor. Özellikle makyaj malzemeleri, parfümler gibi ürünlerde bu durum büyük oranda söz konusu olduğu ele alınırsa, Birchbox önemli bir noktaya değinerek yolculuğuna başladı. Markaların sunduğu testerlar genel olarak stantlarda, dergilere ek olarak ya da promosyon olarak sunuluyor ve ulaşımları çok da kolay olmuyor, fakat Birchbox bu ürünlere kolay ve rahat ulaşım sağlayarak, ürünleri abonelerin kapılarına kadar götürüyor. Böylelikle aboneler istedikleri ürünleri deneme fırsatı elde edebiliyor.

Birchbox saç bakım ürünlerinden, duş ürünlerine, makyajdan parfümlere ve daha birçok ürünü ele alan kategorilerde abonelerine hizmet sağlıyor. Abonelerin genel ihtiyaçları çerçevesinde oluşturduğu kutular ve sunduğu kaliteleri markalarla aboneleriyle olan ilişkisini sağlam tutuyor. Ürünler hakkında verdiği bilgiler, yayınladığı videolar, kullanım alanları gibi ekstra hizmetlerle abonelik kutu modelinde abonelere kolay ulaşıyor ve müşterilerinin tatminini sağlayarak ilişkilerini kuvvetlendiriyor. Birchbox, kadınların ne istediğini anlayarak, bilerek onlara özel ürünlerle oluşturdukları kutularla abonelik kutu modelinde başarılı bir konuma ulaştı ve giderek global olarak yayılma aşamasına geldi.

Başlangıçta sadece kadınları hedefleyen Birchbox, bu alanda yakaladığı başarıyla birlikte artık erkekler için de Birchbox Man ismiyle hizmet vermeye başladı. Tıraş köpüğü, tıraş losyonu, gözenek temizleyici ve daha birçok erkek bakım ürünlerini içeren Birchbox Man abonelik kutusu artık erkeklere de hitap eder hale geldi.

Daha önceki blog yazılarımızda bahsettiğimiz ‘topluluğa sahip olmak‘ konusu aslında böyle bir bakım ürünü kutusu yapacak kişiler için çok önem taşımaktadır. Örneğin Youtube ya da Instagram gibi sosyal medya kanallarında makyaj ve bakım üzerine bir hesabınız varsa, Birchbox’a benzer bir kutu modeli hayata geçirmeniz oldukça kolay olacaktır. Hali hazırda sosyal medyada yakaladığınız kitleyi, müşteriye dönüştürerek hızlı bir abone sayısına ulaşmanız hiç de zor değil. Mevcut kitleniz olduğu için, kutunuzun içerisine koymak istediğiniz ürünlerin markalarıyla anlaşmanız ise çok daha kolay olacaktır.

Sen de Birchbox gibi başarılı bir abonelik kutu işi başlatmak istiyorsan hemen bizimle iletişime geç! Zebrapos ile birlikte, başlangıç yatırım maliyetine ve yazılım ekibine ihtiyaç duymadan, abonelik kutu işini hızlı ve kolayca hayata geçir!

Sen topluluğuna ve işine odaklan, teknoloji ve abonelik bizde.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.