Başarılı Bir Abonelik Kutusu Hazırlamak ve Pazarlamak

Eğer bir abonelik kutu girişimi yaptıysanız veya yapacaksanız, belirlediğiniz hedef kitlenize ulaşmak için öncelikle marka kimliğinin önemini kavramanız gerek. Marka kimliğiniz, sizi farklı kılan şeyleri ve büyüyen kutu abonelik pazarında sizin neden tercih edileceğinizi gösteren bir kavramdır. Marka kimliğiniz sunduğunuz ürünün ya da hizmetin kalitesini belli eder.

“Marka tüketiciler tarafından satın alınan değerdir.”  Böyle düşündüğümüz zaman var olan markanızı (ya da yaratacağınız) ve marka kimliğinizi oluşturup geliştirmek için izlenecek yollara kısaca bir bakalım;

 • Müşterinizin hedef kitlesini, içinde bulunduğu pazarı ve amaçlarını detaylı olarak araştırın. Müşterileri tanımak ve ne istediklerini bilmek ilk adımdır. Müşterilerinizi tanıyarak, oluşturmayı düşündüğünüz abonelik kutunuzun içeriğine daha doğru bir şekilde karar verebilirsiniz.
 • Abonelik modeli ile satmayı düşündüğünüz kutunuzun tanımını doğru yaparak tüketicinin zihninde bir yere sahip olun. (Siz kimsiniz? Ne sunuyorsunuz? Neden abone olmalıyım?)
 • Kutunuzu etkili bir şekilde konumlandırın. Konumlandırma; abonelik modeliyle satmayı düşündüğünüz kutunuzun müşterilerin zihninde oluşturduğu imajdır. Yaratıcı olun!

 

 

 • Atacağınız her adım markanıza uygun olarak atılmalıdır, amacınızın dışına çıkmayın. Karışıklığa sebep olmayın.
 • Herkese hitap edecek bir web sitesi oluşturun. Abonelik kutunuzu satın almayı düşünen herkesin kutunun içinde ‘O’nun ilgisini çekecek ürünler olduğunu gösterin.
 • Müşterilerin sitenizdeki aktiviteleri onların hangi tür içeriklerden hoşlandığını bilmenizde önemli bir avantaj sağlar. Web sitenize bu gibi ölçümleri yapabileceğiniz eklentiler kurun ve müşterilerinizin hareketlerini inceleyin.
 • Websitenizde abonelik kutunuzu tanıtacağınız içerikleri net ve bilgilendirici bir şekilde oluşturun. Sunduklarınızın tüketiciye bilgi veriyor olması onları önemsediğinizi gösterir. (Kutunuzdaki ürünler, ürünlerin nasıl kullanılacağı vs.)
 • Sunduğunuz içeriklerin yapısını belirleyin. Bilgi verici mi olacak? Eğlenceli mi? İlham verici mi? Yoksa merak uyandırıcı mı?
 • Her müşterinin satın alım gücü farklıdır. Bu yüzden farklı abonelik planları sunmak, ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürme oranınızı arttıracaktır.
 • Sahip olduğunuz kitleye yönelik, onları özel hissettirecek stratejiler izleyin. Elinizdeki müşterilerin size sadık kalmasını ve daha üst paketlere aboneliğini sağlayın. (Promosyonları herkes sever, bedava içerikleri de öyle.)
 • Oluşturduğunuz kutunun kitlelere ulaşmasını ve bilinmesini sağlayın. Abonelik kutu modelinizi tanıtacak blog ve içerik yazın. Pazarlama bütçeniz olmasa bile bu yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak aramarlarda daha üst sıralara çıkın.

 

 

Ve bütün bunlara ek olarak;

 • Abonelik kutunuzun, müşterilerinizi her ay nasıl mutlu edeceğini ve heyecanlandıracağını düşünün!

Yazımızda değindiğimiz gibi eğer aklınızdaki abonelik kutu modelinizi ya da hali hazırda oluşturduğunuz kutu modelini iyi tanıtır, marka kimliğinizi etkili bir şekilde hedef kitlenize sunarsanız izleyeceğiniz stratejiler sayesinde işinizi istediğiniz şekilde büyütebilirsiniz.

Abonelik e-ticaretinin size sunduğu kolaylık ve avantajları değerlendirmeyi unutmayın!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.