E-Ticaret Abonelik Sistemi Ve Çeşitleri

Abonelik sistemi, tekrarlayan ürün teslimatları veya devam eden hizmetler karşılığında sürekli ödeme toplayan bir hizmettir.
Genel olarak konuşursak, üç tür e-ticaret abonelik hizmeti vardır:

Keşfetme/Kürasyon Aboneliği – Müşterinin tüketici tercihleri göz önünde bulundurularak küratörler tarafından seçilen ürünlerin, koleksiyonların teslim edilmesi hizmetini sunar. Müşteri ne kadar uzun süre abone kalırsa koleksiyon o kadar uygun hale gelir. Bu aboneliğin en güzel tarafı müşteriye sunulan koleksiyon çeşitliliği ile yapılan sürprizlerdir.

Sipariş Yenileme Aboneliği – Müşteri aynı veya benzer ürünlerin otomatik gönderimlerini genellikle perakende satıştan daha düşük bir maliyetle alır. Böylece zaman ve paradan tasarruf eder. Yaygın örnekler, kahve, alkol, besin takviyeleri ve yiyecek gibi malları içerir.

Erişim Aboneliği – Müşteri, kurslara veya özel ürün sürümleri gibi özel ögelere veya hizmetlere erişim alır. Üyeye özel ayrıcalıklarla erişim sağlanır.

Birçok yönden, e-ticaret abonelik hizmetleri aboneler ve şirketler için karşılıklı olarak avantajlıdır. Müşteri, garantili ve yinelenen ödemelerin teminatını alırken, tekrarlayan gönderilerin ve/veya küratörlük koleksiyonlarının getirdiği rahatlığın keyfini çıkarır.

McKinsey’in yaptığı 2018 çalışmasına göre, abonelik hizmetleri en çok genç ve zengin nüfusa hitap ediyor. Aboneler daha çok 25 ila 44 yaş aralığında ve şehirde yaşayan, yıllık geliri 50 ile 100 bin dolar olan kesimde yer alıyor.

Bir e-ticaret abonelik hizmetinin yolunun devam ettiğinden hala emin değilseniz, işte fikrinizi değiştirebilecek bazı istatistikler:

  • İnternet üzerinden alışveriş yapanların yaklaşık %15’i geçtiğimiz yıl içinde bir e-ticaret abonelik servisine abone oldu.
  • E-ticaret hizmeti abonelerinin% 50’sinden fazlasında birden fazla aktif abonelik vardır.
  • Erkek abonelerin yaklaşık %20’si ve kadınların %7’si en az 6 e-ticaret servisine abone olduğunu iddia ediyor.
  • Büyük abonelik hizmetleri için online gelir, 2011 yılında 57 milyon dolar iken, 2016 yılında 2.6 milyar doların üzerine çıktı.

Sonuç olarak bir e-ticaret abonelik hizmeti başlatmak oldukça basittir. Ancak, geleneksel bir e-ticaret işinden çok farklı bir şekilde yapılandırılmıştır. Normal bir e-ticaret işinde, her satıştan kâr etmek için marjlarınızı önemli ölçüde artırırken, abonelik tabanlı bir e-ticaret modelinde, marjlarınızı daha düşük tutma eğilimindedir. Bu düşük fiyat, müşteriyi getiren ve her ay hizmette kalmasını sağlayan bir nevi kancadır. Gerçek kar, yalnızca müşterinin bir süre hizmette kalmasından sonra gelir. Abonelik tabanlı herhangi bir hizmete sahip olmanın en riskli kısmı budur. Müşteri bir veya iki abonelik siparişinden sonra ayrılırsa, minimum (varsa) karla bırakabilirsiniz. Diğer taraftan müşterilerin uzun süre boyunca abonelik hizmetinizle kalmalarını sağlayabiliyorsanız, bu kar marjları artmaya başlar.

Sizde e-ticaret yolculuğuna başlamak için sabırsızlanıyorsanız ya da e-ticaret işletmenizi bir üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız abonelik tabanlı bir hizmetin avantajlarını kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız! Bu konuda uzman bir ekipten yardım almak isterseniz hemen bizimle iletişime geçin! Zebrapos ile yazılım ekibine ve başlangıç yatırım maliyetine ihtiyaç duymadan, hızlı ve kolayca abonelik işinizi hayata geçirin.

Siz işinize odaklanın, teknoloji ve abonelik bizde!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.