Fenomen ile çalışmanın maliyetini hesaplama

Herhangi bir fenomen ile birlikte bir çalışma gerçekleştirmek gerçekten zaman alan bir konu. Özellikle ilişkiyi kurabilmek ve sonrasında fenomenin maliyetlerini iyi hesaplayabilmek çok önemli bir konu. Burda bir fenomen ile çalışırken bütçenizi nasıl hazırlamalısınız onu inceliyor olacağız.

Michelle Phan ve Huda Kattan gibi bir çok fenomen ile sosyal medyada bir şekilde karşılaşmışsınızdır. Bu fenomenlerin çektikleri video blogların izlenme sayısı gerçekten çok yüksek ve kurduğunuz işinizi büyütmek için kullanabileceğiniz en iyi yollardan biri olarak görünmekte. Fakat fenomenlerle ile çalışmanın maliyeti de bir o kadar yüksektir.

Birkaç küçük hesaplama yaparak bir fenomen ile çalışılması durumunda pazarlama maliyetimiz nasıl etkileniyor yazımızda bunu öğreniyor olacağız.

  • Sözleşme çok önemli! Fenomen olduğunu düşündüğünüz, yani herhangi bir platformda çok fazla takipçisi olan bir kişinin öncelikle takipçileri ile etkileşim oranlarını göz önüne almalısınız. Bildiğiniz gibi fenomen gibi görünen ve çeşitli yollar ile para karşılığı takipçi sayısını arttıran kişiler mevcut. Burada takipçilerin ilgili kişiye tepkilerini, yorumlarını ve beğenilerini de dikkate almak gerekir.
  • Bağlılık en önemli anahtar! Fenomen, takipçilerinin birbirleri ile etkileşimini de arttırmalı ve diğer sosyal medyalarda da takipçilerinin kendisini öne çıkarmasına, bir bağlılık yaratmasına imkan sağlamalıdır. Instagram takipçisi çok fazla olan bir fenomenin Youtube’da paylaştığı videonun izlenme oranı dikkate alınmalıdır.

Adım 1 : Potansiyel Dönüşümü Hesaplama

Bu örnekte, aylık 100.000 tekil görünüme sahip bir fenomenin incelemesini yapıyor olacağız.

Aşağıdaki iki tahimini yaparak başlıyoruz:

1- Bu fenomen ile yapacağınız bir paylaşımı kaç kişi görecek?

2- Paylaşılan bu post sonucu kaç kişi ürününüzü satın alacak?

Burada dönüşüm oranını %1 olarak alıyoruz, gerçek dönüşüm oranını görmeden bu oranı olabildiğince küçük almakta fayda var.

100.000 tekil görünüm alan fenomen, %1 dönüşüm oranıyla hesapladığımızda, postumuz 1.000 takipçi tarafından görülecektir.

100.000 x %1 = 1.000 takipçi sizin postunuzu görüyor olacak.

Postunuzu görecek ve sonrasında sitenizi ziyaret edecek bu 1.000 kullanıcın %1’nin ürününüzü satın aldığınızı düşünelim.

1.000 x %1 = 10 müşteri ürününüzü satın almış oldu.

Adım 2 : Yaşam Boyu Müşteri Değeri ve Müşteri Edinim Maliyeti Hesaplama

Bir fenomen ile çalışacağınız zaman, dikkate almanız gereken en önemli iki birim yaşam boyu müşteri değeri ve müşteri edinim maliyetidir.

Bunun için iki şeyi bilmeniz gerekir :

1- Yaşam Boyu Müşteri Değeri = Müşterinin size bağlı olduğu sürece kazandırdığı para miktarıdır.

2- Müşteri Edinim Maliyeti = Bir müşterinin sisteminize dahil olup alışveriş yapmaya başlamasına kadar müşteriyi kazanmak için harcadığınız paranın tamamıdır.

Bir örnekle yaşam boyu müşteri değerini hesaplayalım :

– Kutu Maliyeti = 45 TL

– Kâr Marjı = %35

– Ortalama Müşteri Abonelik Süresi = 4 Ay

Yaşam Boyu Müşteri Değeri = Kutu Maliyeti x Kâr Marjı x Ortalama Müşteri Abonelik Süresi

45 TL x 0.35 = 15.75 TL x 4 = 63 TL Yaşam Boyu Müşteri Değerine sahip oldunuz.

Şimdi elimizde 63 TL gibi bir yaşam boyu müşteri değeri mevcut. Müşteri edinim maliyeti ile yaşam boyu müşteri değeri 1:3 şeklinde bir orana vardır. Yani bir müşteriyi kazanmak için harcadığının paranın 3 katını o müşteriden kazanıyor olmalısınız.

Müşteri Edinim Maliyeti = Yaşam Boyu Müşteri Değeri / 3

63 TL / 3 = 21 TL

Adım 3 : Fenomen Bütçesini ve Sonrasında Getireceği Kârı Hesaplama

Fenomen ile birlikte çalışmamız için gereken miktari müşteri edinim maliyeti ve gelen müşteri sayısı ile çarparak hesaplayabiliriz.

21 TL x 10 = 210 TL fenomen ile çalışma bütçemiz.

Kârımızı ise yaşam boyu müşteri değerini de hesaplamaya katarak aşağıdaki gibi hesaplayabiliriz :

( 63 TL x 10 ) – ( 21 TL x 10 ) = 630 TL – 210 TL = 420 TL kâr.

Kaynakça : https://subscriptionschool.com/guide/calculate-influencer-marketing-budget/
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.