Kahveye Abone Olun, Kahve Makinesi Ücretsiz Gelsin.

Abonelik e-ticaret modeli tüm dünyada çok hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bebek bezinden kadın bakım ürünlerine, tıraş bıçaklarından sürpriz kutu aboneliklerine kadar pek çok farklı üründe abonelik modelini görmeye başladık.

Aboneliğin uygulanabileceği bir başka model de bir ürünü ücretsiz verip, o ürünün tamamlayıcı yan ürünlerini abonelik modeliyle müşteriye satmaktır.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse, siz bir kahve makinesi üreticisi ya da satıcısıysanız, kahve makinenizi müşterinize ücretsiz verebilir, bunun karşılığında müşterinize her ay belli bir miktar kahveyi abonelik modeliyle satabilirsiniz. Burada kendi abonelik kurallarınızı hayata geçirebilirsiniz. Örneğin müşteriniz sunmuş olduğunuz bu hizmeti 12 ay boyunca alırsa, 12. ayın sonunda kahve makinesinin aidiyeti tamamen abonenizin üzerine geçebilir.

McKinsey’e göre abonelik modeline en uygun ürünlerin başında kahve gelmektedir. Çevrenizdeki kişileri, hatta kendinizi gözlemlediğinizde, evinize ya da ofisinize sürekli ve düzenli olarak kahve aldığınızı göreceksiniz. Bu yüzden, ‘Kahve bitti mi?’, ‘Evde/ofiste kahve var mı acaba?’ gibi sorulardan ve sorunlardan kurtulmak için kahveye abone olabilirsiniz.

Abone olduğunuz kahve markasından dilerseniz her ay ya da her hafta aynı kahveyi alabilir, dilerseniz de aboneliği gerçekleştirdiğiniz web sitesine girerek farklı dönemlerde farklı kahvelerin adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz.

Kahveye abone olunarak, kahve makinesine ücretsiz sahip olunması hem tacirler yani kahve makinesi satıcıları için, hem de son kullanıcılar yani müşteriler için çok avantajlıdır.

Müşteri olduğunuzu düşünürsek, tek seferde kahve makinesine yüksek miktarda ödeme yapmaktan kurtulmuş olursunuz. Her dönemde adresinize otomatik olarak gelen taze kahveleri içerek, sadece kahveye para ödeyerek kahve makinesine sahip olabilirsiniz.

Satıcı olduğunuzu düşünürsek, müşterilerin alım gücünü rahatlatarak daha kolay satış yapabilir ve düzenli nakit akışına sahip olabilirsiniz. Her ay kendi marjınızı da üzerine koyarak sattığınız kahvenin getirdiği kâr oranı, günün sonunda kahve makinenizin tek seferlik satışından elde ettiğiniz kâr oranından yüksek olacaktır. Örneğin 24 aylık bir kahve aboneliği planını, kahve makinesi ile birlikte müşterinize sunabilirsiniz. Müşterinizden her ay otomatik olarak abonelik ücretini alabilir ve kahvenizi gönderebilirsiniz. 24 ay dolmadan çıkmayan isteyen müşterilere dilerseniz kahve makinenizi belirli bir ücretle de satabilirsiniz.

Özellikle ofisler için bu modelin çok iyi çalıştığını söyleyebiliriz.

Yakın zamanda Nestle‘nin başlattığı Nestle Professional projesi aslında tam da bu satış modeline uygun diyebiliriz. Ben firma olarak kahve makinesine tek seferde binlerce lira vermek yerine, Nestle’nin kahvesine abone olabilir ve makineye ücretsiz sahip olabilirdim. Belli bir abonelik süresinin sonunda da kahve makinesinin aitliği tamamen firmamın üzerine geçebilirdi.

Eğer müşteriyseniz, kahve aldığınız noktaya bu modeli önerebilir ve her ay kahve almayı düşünmeyi bırakabilirsiniz.

Eğer kahve makinesi üreticisi ya da satıcısıysanız, abonelik modelini yukarıda belirttiğim şekilde uygulayabilir ve ürünlerinizi daha fazla noktaya satabilirsiniz.

Zebrapos olarak sahip olmak istediğiniz tüm abonelik iş akışlarını hayata geçirmek için buradayız. Sunmuş olduğumuz altyapı ile, başlangıç yatırım maliyetine ve yazılım ekibine ihtiyaç duymadan, hızlı ve kolayca abonelik iş modelinizi hayata geçirebilirsiniz.

Siz işinize odaklanın, teknoloji ve abonelik bizde!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.