Abonelik Modelli E-Ticaret Nasıl İlerliyor?

E-ticaretin hızla büyüyen bir kolu abonelik. Fayda, düşük maliyet ve kolaylık bileşenleriyle kendini çekici kılan abonelik modelinin aslan payı içerik sağlayıcısı platformlarda gözükse de yakın zamanda perakendede hızla yükseleceği öngörülüyor.

McKinsey’nin ABD’de 5 binden fazla tüketiciyle yaptığı ankete göre streaming servis aboneliği bir süredir popüler olmasına rağmen -ki tüketicilerin yüzde 46’sı Netflix gibi en az bir streaming servisine üye- tüketicilerin ilgisi şimdilerde tüketici ürünleri alanında hizmet veren abonelik e-ticaret servislerine doğru kaymış durumda. Zira online alışveriş yapan tüketicilerin yüzde 15’i son bir yılda en az bir abonelik e-ticaret sitesine üye olmuş görünüyor. Bu gelişme, müşterilerin ürünlere ya da hizmete abone olduğu bir satış modelini ifade eden, abonelik tabanlı e-ticaret modelinin son yıllarda yaşadığı büyümeyi temellendiriyor. Öyle ki 2011 yılında 57 milyon dolar olan abonelik tabanlı e-ticaret pazarı, 2016 yılında 2,6 milyar doları geçerek beş yılda yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme elde etmiş görünüyor. Zenith ABD İnovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tom Goodwin de abonelik modelinin özellikle perakendede giderek büyüyeceğini öngörürken, kimsenin henüz bundan bahsetmediğine ama durumun, şimdilerde aslan payını alan TV içeriği üreticilerinin tersine gelişeceğine işaret ediyor.

Çocuk ve bebek ürünlerinden kontakt lenslere, kozmetik ürünlerinden yemek servisleri, kırtasiye malzemeleri, evcil hayvan gıdaları, erkek-kadın giyim hatta ulaşım ve taşımacılığa kadar oldukça geniş bir yelpazede düzenli aralıklarla ürün gönderimi yapmaya ya da hizmet sunmaya dayalı abonelik e-ticaret pazarı ağırlıklı Netflix ve Spotify gibi servis sağlayıcıları ve Dollar Shave Club, yemek servisi Blue Apron, kişisel stil servisi Stitch Fix gibi girişimlerin hareket alanını oluştursa da pazarın hızla büyümesi, büyük markaların da bu alana yatırım yapmasını sağladı. Hatta bu durum, markalar arasında tatlı bir rekabetin doğmasına dahi zemin hazırladı. Unilever’in 2016 yılında, online abonelik girişimi olan Dollar Shave Club’ı satın almasının ardından P&G de Gillette Shave Club adında online abonelik e-ticaret servisini hayata geçirdi. Kullanıcıların abonelik hizmeti sunan şirketler sıralamasında hatırı sayılır paya sahip olan Dollar Shave Club’ın yanı sıra Sephora Play!, Walmart Beauty Box da kendi kutu aboneliklerini hayata geçiren markalar olarak tüketici tercihlerinde ilk 10’da kendilerine yer bulmayı başarıyor.

Türkiye’deki örneklerine baktığımızdaysa abonelik sistemiyle çalışan e-ticaret sitelerini barındıran Kutu Bahane ve Aydanaya, sitelere abonelik altyapısı sağlayan Zebrapos gibi platformların yanı sıra Kahvee.com, Chado, Muhiku, Bi Kutu Mutluluk, Pepbox, Unibble, aboneliğe dayalı kurumsal servis taşımacılığı sunan voltlines, her ay konuşmacılarından bir kişinin küratörlüğünü yaptığı üç kitabı abonelerine ileten TEDxIstanbul Kitap Kulübü gibi girişim ve platformları saymak mümkün. Bu noktada Vestel’in de geçtiğimiz sene hayata geçirdiği ama kısa süre sonra durdurma kararı aldığı, abonelik sistemiyle çalışan V Hepyeni projesini de hatırlatmadan geçmeyelim.

Türkiye’de durum ne?

Abonelik e-ticaretine üye olan kitlede erkek ve kadınların ilgi alanları kadar abonelik tercihleri de oldukça değişkenlik gösteriyor. Üç veya daha fazla aboneliğe üye olan erkeklerin oranı yüzde 42 iken bu oran kadınlarda yüzde 28’e düşüyor. Dikkat çeken nokta ise kadınların totalde abonelik oranında çoğunluğu oluşturması. Bu bağlamda 2018 yılı itibarıyla ABD’deki tüketicilerin yüzde 15’i, İngiltere’de ise yüzde 29’u en az bir aboneliğe sahipken Türkiye’nin bu konuda henüz yolun başında olduğunu söyleyebiliriz.

CB Insight’ın yayınladığı rapora göre, 2017 yılı içerisinde Amerika’da abonelik tabanlı e-ticaret iş modeliyle kurulmuş girişim başına yatırım ortalama 20 milyon dolar civarındayken, Türkiye’de tüm zamanlarda bu alana yapılan toplam yatırım miktarının birkaç milyon dolar seviyelerinde kaldığını belirtebiliriz.

Türkiye’de abonelik modeline olan ilgi her geçen gün artsa da henüz büyük bir markanın bu modelde satış yapmaya başlamadığını ve modelin ağırlıklı girişimler ve orta ölçekli firmalar tarafından denendiğini belirtebiliriz. Bu büyümenin diğer ülkelere göre yavaş ilerlemesinin, modelin henüz keşfedilememiş olmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Ayrıca abonelik modelinin özellikle markalar için tüketicilerinden geribildirim alabilmek açısından oldukça elverişli bir yapıya sahip olduğunu, ürün geliştirme noktasında markalara çok daha hızlı hareket edebilme fırsatı tanıdığını söylemek çok doğru olur.

Devamlı abone sayısı en yüksek olan abonelik tabanlı e-ticaret girişimleri:

  1. Amazon Subscribe&Save
  2. Dollar Shave Club
  3. Ipsy
  4. Blue Apron
  5. Birchbox
  6. Sephora Play!
  7. Harry’s
  8. BarkBox
  9. JustFab
  10. HelloFresh

Dünya genelinde abonelik e-ticaret modeline baktığımızda insanların bir ürüne abone olmalarındaki en büyük iki etkenden birisi sürpriz bir içeriğe sahip olmak istemesi, diğeri ise sürekli olarak tükettiği ürünleri tekrar tekrar satın almakla uğraşmak istememesi diyebiliriz. Sürpriz içeriğe sahip kutu demek, müşterinin bir sonraki dönemde içinde ne geleceğini bilmediği ve merak uyandırdığı abonelik e-ticaret modelidir. Sürekli tüketilen ürünlere abonelik modelinin uygulanmasına örnek olarak ise tıraş bıçağı, bebek bezi veya kahve aboneliklerini verebiliriz. En başarılı müşterilerimizden biri olan Pepbox, kadınlar için her ay sürpriz bir kutu hazırlamakta ve bu kutuyu abonelerine göndermekte.

Burada müşterinin motivasyonlarından birisini kutu içeriğini merak etmesi, diğerini ise kendisine her ay bir hediye alması gibi düşünebilirsiniz. Diğer etkene örnek olarak ise bebek bezi aboneliğini verebiliriz. Bebek bezi çocuğunuz doğduktan sonra ortalama üç yıl boyunca sürekli olarak satın alacağınız, taşıması zor olan bir üründür. Bebek bezine abone olduğunuzda ürün belirli dönemlerde sürekli olarak kapınıza gelir, hem taşıma zahmetinden hem de “bebek bezi bitti mi, var mı” gibi endişelerden kurtulmuş olursunuz.

Siz de büyüyen bu pazarda erken aşamada yerinizi almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin! Zebrapos olarak, yazılım ekibine ve başlangıç yatırım maliyetine ihtiyaç duymadan, hızlı ve kolay abonelik işinizi hayat geçirin.

Siz işinize odaklanın, teknoloji ve abonelik bizde!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.