Ön Ödemeli Abonelik Seçenekleri Müşteri Değerini %94 Oranında Nasıl Arttırır?

Birçok abonelik e-ticaret sitesi standart aylık faturalandırmaya ek olarak indirimli ön ödemeli seçenek sunmaktadır. Peki sizce bu iyi bir strateji midir? Birçok gözlem ve incelemeden sonra şuna karar verdik, evet bu iyi bir strateji.

Ön Ödeme Yapan Müşteriler Daha Değerli

Zebrapos altyapısı ile birlikte tacirler müşterilerine ön ödemeli seçenekler de sunabilirler. Burada dünya genelinde yaygın olarak kullanılan periyodlar 3 ay, 6 ay ve 12 aylık ön ödemeli aboneliklerdir.

Ön ödemeli müşterilerin daha değerli olduğu anlaşılmaktadır. Bunun nedeni, ön ödeme yapan müşteriler, ilk kutudan sonra iptal edebilecekleri aylık aboneliklerinin aksine en az üç aylık gönderiyi taahhüt eden müşterilerdir.

Ön ödemeli bir müşterinin çok sayıda döngü için aboneliğini yenileyip yenilemeyeğini bilmek zor olsa da, ön ödemeli gelen müşterilerin istediğiniz müşteri olduğu oldukça açıktır.

Ön Ödeme Dönemi Ömür Boyu Müşteri Değeri
Standart (her ay yapılan ödeme) Baz noktası
3 aylık +37%
6 aylık +82%
12 aylık +94%

Ön Ödemeli Abonelikler Güzel Bir Hediyedir

Ön ödemeli abonelik kutuları mükemmel hediyelerdir. Ortalama ön ödemeli işlemler satışların %20’sine denk gelirken, insanların birbirlerine çok fazla hediye aldığı dönemlerde (yılbaşı vb gibi) bu oran %30’ları geçmektedir.

Öte yandan bir müşteri bir başkası için abonelik kutusunu hediye etmek istediğinde, kendilerine almayı tercih ettikleri süreden daha uzun süreli abonelikler hediye etmektedirler. Özellikle tatil dönemlerinde bırakılan aboneliklerin sayısını ön ödemeli abonelikler ile azaltmak çok daha mümkündür.

İş İstikrarı

Ön ödemeli müşterilerin yapmış oldukları taahhüt sayesinde, bütçeleme ve lojistik konularında işinizi yapmanızda çok yardımcı olur. Önünüzdeki 6 aylık gelirleri tahsil edebiliyorsanız, bu durum envantere yapılan yatırımlar ile diğer sabit maliyetleri daha az riskli hale getirir.

Öte yandan ön ödemeli müşterilerden elde ettiğiniz bütçeye dikkat etmelisiniz. Müşteriden aldığınız 6 aylık ücreti belirlerken bunun uzun dönem olduğunu unutmamalı ve maliyetlerinizi ona göre hesaplayarak bir fiyatlandırma sunmalısınız. Eğer gelirinizi daha uzun vadeli yatırımlara bağlar ya da daha kötüsü bu gelir direkt kâr olarak kullanılırsa, işinizin batma potansiyeli ortaya çıkar.

Sonuç

Ön ödeme seçenekleri, özellikle hediye edilen ön ödeme seçenekleri, abonelik e-ticareti için çok büyük anlam ifade etmekte. Ancak, işletme sahiplerinin bütçeleme riskinden haberdar olmaları ve daha az ödeme döngüsünü düzgün bir şekilde yönetmeleri çok önemlidir.

Kaynak : https://www.cratejoy.com/sell/blog/prepaid-subscriptions-increase-customer-value/
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.