Rakamlarla abonelik kutu e-ticareti : Birleşik Krallık

Bugün ülke sınırlarımızı aşarak, Birlikte Krallık’ta abonelik kutu e-ticareti ne durumda ve nasıl bir artış bekleniyor gibi konulardan bahsedelim.

Abonelik e-ticaretinde 2022 yılında Birleşik Krallık’ta beklenen pazar büyüklüğü 1.12 milyar euro

Geçtiğimiz yıl Birleşik Krallık’ta gerçekleşen abonelik e-ticareti hacmi 654 milyon euro idi. Büyüme hızı incelendiğinde 2022’de beklenen pazar büyüklüğü 1.12 milyar euro. Bu da önümüzdeki dört yılda pazarın %72 oranında büyüyeceğini gösteriyor.

Bu konuda Royal Mail bölgede 2000 müşteri ve 53 direktör/müdür seviyesindeki kişi ile bir anket gerçekleştirdi. Yapılan çalışmaya göre teslimat sayısı 40.1 milyon adetten 65.3 milyon adete çıkacağı tahmin edilmekte.

Abonelik e-ticareti tüm ürünleri kapsamaya başladı

Royal Mail’in açıklaması şöyle : ”Mobil cihazların kullanımının artmasıyla birlikte, abonelik e-ticareti artık sadece dergi/gazete aboneliğini değil, hazır yemek kitlerinden, tıraş bıçağına, bakım ürünlerine kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsamakta.”

Birleşik Krallık’taki pazar büyüklüğü henüz Amerika’daki kadar olgunlaşmamış olsa da, çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Birleşik Krallık’ta şu anda her dört kişiden en az birinin (%27,4) bir kutu aboneliği bulunuyor, öte yandan 25-34 yaş aralığındaki insanların yarısının en az bir abonelik kutu aboneliği bulunmakta.

Erkek bakım ürünleri aboneliği patlıyor!

Kadın-erkek abonelik oranlarına baktığımızda ise erkelerin %30.6, kadınların ise %24.3’ünün abonelik e-ticaret üyelikleri olduğunu görmekteyiz. Yine Royal Mail’e göre, bu oran farkı özellikle erkek bakım ve iç çamaşırı gibi abonelik kutularının çok daha hızlı büyümesine neden oluyor. ”Erkek bakım ürünü abonelik kutularının 2022 yılında 2 milyondan fazla aboneye ulaşacağı tahmin edilmekte ve bu sayı özellikle erkek bakım ürünlerinin en fazla aboneye sahip olacak abonelik kutu alanı olduğunu göstermekte.”

Şirketlerin %58.6’sı abonelik iş modeline yatırım yapmak istiyor

Royal Mail yaptığı araştırmada abonelik iş modelini sadece müşterilere değil, aynı zamanda şirketlere de sordu. 10 şirketten 6’sı, önümüzdeki yıl yeni ya da mevcut abonelik hizmetlerine yatırım yapmak istediklerini belirttiler. Aynı zamanda şirketlerin %72.4’ü önümüzdeki 12 ay boyunca hizmetlerine yeni ürünler eklemeyi düşünüyor. Öte yandan abonelik e-ticaret modeli şu anda çok ilgi görmese de, Royal Mail’in ankete dahil ettiği şirketlerin yarısı abonelik iş modelinin gelecekte ana odak noktaları olacağını belirttiler.

Kaynak : https://ecommercenews.eu/subscription-commerce-in-the-uk-e1-12-billion-by-2022/
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.