Topluluğa Sahip Olmanın Avantajları

Abonelik tabanlı e-ticaretin giderek büyümesi ve her türlü ürün ve hizmet için avantajlı hale gelmesi, hem girişimciler hem de hedef kitle açısından büyük kolaylıklar yaratıyor. Girişimciler kendi yarattıkları fikirlerini abonelik e-ticaretine dökmeden önce birçok avantajı ve dezavantajı değerlendirme aşamasından geçer. Abonelik e-ticaretinin avantajları oldukça fazladır, bunlardan en önemlilerinden birisi de abonelik modeline geçmeden önce var olan girişimin daha önceden bir kitle tarafından tanınıyor olması.

Girişimciler fikirlerini hizmet ve ürün olarak belirli bir kitleye tanıtarak daha sağlam adımlar atmak isterler. Bu tanıtımlar fikrin ve şirketin daha verimli ilerlemesine olanak sağlar. Abonelik e-ticaretinde daha önce bilinen markaların veya fikirlerin kişilere daha kolay ulaşabildikleri aşikar. Müşteriler daha önce bir uygulama olarak kullandıkları hizmeti veya ürün temin ettikleri yerleri e-ticaretin içinde yakaladıkları zaman sundukları diğer hizmetlerden de yararlanmak isterler. Bu durumda daha önce bir hedef kitleye kendini tanıtmış olan markalar kendilerini geliştirdikleri zaman abonelere daha kolay ve etkili bir şekilde ulaşmaktadır.

Burada müşterilerimizden bir örnek vererek konuyu daha da iyi anlamanıza yardımcı olabilirim. Müşterilerimizden Pepbox, harika bir büyüme ile ilerlemeye devam ediyor. Pepbox’ın bu kadar başarılı olmasının arkasındaki en büyük nedenlerden birisi, projeyi hata geçirmeden önce hali hazırda ulaşmak istedikleri topluluğa kendi uygulamarı olan Pepapp’te sahip olmaları. Bu kadar büyük bir topluluk varken, farklı iş kollarıyla bu topluluğa bir fayda sağlamak ve buradan bir gelir elde etmek oldukça akıllıca.

İnsanlar her zaman bildikleri ve güvendikleri ürün ve hizmetleri kullanmak isterler, bu açıdan ele alındığı zaman daha önce memnun kalınan hizmetler ve ürünler abonelik altyapılı e-ticaret modeline geçtiklerinde kendilerine sadık olacak müşteri kitlesi bulmakta zorlanmazlar. Müşterilerin sadakati ve aboneliklerini devam ettirmeleri fikir sahiplerinin gelişmesine ve yenilik yaratmasını teşvik ederek daha fazla sayıda aboneye ulaşmalarını sağlar.

Bir diğer örnek olarak yine müşterilerimizden gösterebilirim. TEDxIstanbul da yoluna oldukça iyi devam eden müşterilerimizden birisi. TEDxIstanbul size her ay ünlü küratörler tarafından seçilmiş 3 adet kitap gönderiyor. TEDxIstanbul’un başarısının da arkasında yatan en büyük nedenlerden bir tanesi, büyük bir topluluğa sahip olmalarıdır.

Ürünün veya hizmet isminin daha önce başka alanlarda ve başka kanallarda biliniyor olmasının abonelik e-ticarete geçişinde büyük olumlu etkileri mevcut. Marka ismi, ürün veya hizmet herhangi bir yolla(sosyal medya, youtube, bloglar, uygulamalar vs.) hedef kitleye daha önceden ulaştığı zaman bir dahaki adımda, özellikle müşteri edinim konusunda, her zaman avantaja dönüşmektedir. Çünkü e-ticarette özellikle abonelik altyapılı e-ticaretlerde müşterinin markayı bilmesi, tanıması, güvenmesi ve tatmini oldukça önemlidir.

Eğer siz de sahip olduğunuz topluluğa bir abonelik kutusu sunmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin! Zebrapos ile başlangıç yatırımına ve yazılım ekibine ihtiyaç duymadan, hızlı ve kolayca abonelik işinizi hayata geçirin.

Siz işinize odaklanın, teknoloji ve abonelik bizde!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.