Yeni Ekonomi Modeline Hazır Mısınız?

1970’lerde ürün, 1990’larda ürün ve servis, 2000’lerde müşteri odaklı çalışan firmalar artık ilişki odaklı bir ekonomiye geçiş yapıyor. Müşterileri ile sürekli ilişki içinde olan, onları sürekli olarak dinleyen firmalar, ürünlerini geliştirme adımları konusunda çok daha doğru adımlar atarak hem rakiplerinin önüne geçiyor, hem de doğru ürünü geliştirmek, doğru değişiklikler yapmak adına çok daha iyi adımlar atıyorlar.

İlişki odaklı ekonomi döneme geçtiğimiz son 20 yılda, bu geçişin sonucu olarak ‘abonelik modelli satış’, ‘abonelik kutusu’ ve ‘abonelik e-ticareti’ gibi farklı şekillerde ve modellerde karşımıza çıkan yeni bir ekonomi modeli doğdu ki genel olarak artık buna ‘abonelik ekonomisi’ diyoruz.

Abonelik modeliyle bir ürünü satmak demek, müşterinizin satmış olduğunuz ürüne (bu ürün fiziksel/dijital bir ürün olabileceği gibi, bir servis de olabilir) abone olması, müşterinizden belirli periyotlarda otomatik olarak ödeme almanız ve bu periyotlarda ürünü müşterinize ulaştırmanız demektir.

Yazımın başında da belirttiğim gibi şirketler müşterileriyle ilişkisini arttırabilmek adına abonelik ekonomisine geçmeye başladı, peki müşteri tarafında bunun karşılığı var mıydı? Elbette vardı. Gelişen teknoloji, ürünlere/servislere ulaşımın kolaylaşması ile birlikte insanların, yani tüketicilerin de artık satın alma alışkanlıkları değişmeye başladı. Tüketiciler artık bir ürünün tümüyle aidiyetini almak, birkaç hafta/ay/yıl kullanacağı bir ürüne tümüyle sahip olmak ve bu yüzden de daha fazla ödeme yapmak fikrinden uzaklaşmaya başladı.

Tam da bu noktada firmaların model değişimi ile tüketicilerin alışveriş deneyimi değişikliği birbiriyle çakışmış oldu ve abonelik modeli son 10 yılda çok büyük bir gelişim/büyüme göstermeye başladı.

Örnek vermek gerekirse, Amazon, Prime özelliğini devreye almasıyla birlikte her yıl artık kasasına sadece abonelik ücreti olarak 12 milyar dolar koymaya başladı (Amazon’un tüm dünya genelinde 100 milyondan fazla abonesi mevcut).

Dijital kanaldan örnek vermek gerekirsek, Netflix, abonelik modelini en başarılı şekilde uygulayan uygulamalardan bir tanesi konumunda (2019’un ilk çeyreği sonunda Netflix’in ödeyen abone sayısı tam olarak 148 milyon).

Bu örnekler size uzak geliyorsa, belki de şu zamana herhangi bir ofiste ya da evde görmüş olabileceğiniz Waternet su arıtma cihazından bahsetmem faydalı olabilir. Waternet, elektronik bir su arıtma cihazı. Ürünlerini tek seferlik olarak satmak yerine, abonelik modeliyle sunan Waternet, her ay sizden belirli bir ücret alıyor ve böylece Waternet’in ürününü kullanmak istediğiniz kadar kullanıyorsunuz. Peki abonelik müşteri için avantajı nedir? Aboneliğiniz süreci sahip olduğunuz ürünün bakımları ve filtre değişimleri firma tarafından otomatik olarak tekrarlanır. Firma tarafından başlıca avantajları ise, düzenli nakit akışına sahip olması ve müşterileriyle sürekli ilişki halinde olduğu için doğru ürün geliştirme adımları atmaları.

‘Abonelik modeli benim işletmeme, benim ürünüme uygun olmaz’ diye düşünme. Zebrapos olarak, nasıl bir abonelik modeli uygulayabileceğini ve de bu modeli altyapımızı kullanarak nasıl başlatabileceğini anlatarak yardımcı olmaktan çok mutlu oluruz.

Sen de işletmene yeni bir gelir kaynağı oluşturmak ve abonelik modelini de başlatmak istiyorsan hemen bizimle iletişime geç! Zebrapos olarak, başlangıç yatırım maliyetine ve yazılım ekibine ihtiyaç duymadan, hızlı ve kolayca abonelik ekonomi modeline geçiş yap.

Sen işine odaklan, teknoloji ve abonelik bizde!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.